A legutóbbi közgyűlésen heves viták övezték a TAO rendszert és az így kapott pénzek felhasználását. Több sportszakember szerint is az utánpótlás-nevelésre felhasználható összeg, amelyet a látványsportokban érdekelt klubok kaphatnak, elengedhetetlen részei az egyesületek életének.
A 2011-ben életre hívott TAO rendszer komoly segítséget jelent a vásárhelyi, labdasportokban érdekelt klubok számára is. A kizárólag utánpótlás nevelésben felhasználható forrás nélkül a több száz fiatalt megmozgató egyesületek élete elképzelhetetlennek tűnik. A gyermekek utaztatása, a felszerelések, az edzésre szolgáló helyiségek bérlése és minden, az utánpótlást érintő költség a TAO-s pénzekből valósulhat meg.
"Ezek az összegek azok, amelyek napi szinten a működést tudják biztosítani. Gondolok itt a versenyeztetésre, hiszen nálunk van több mint 350 kisgyerek, az ő versenyeztetésük nagyon fontos számunkra. Ezen felül pedig a napi működés, az edzések, az elutazások tökéletesen működjenek, ez mind-mind ebből az összegből kerül felhasználásra” – nyilatkozta Kandó Róbert, a Hódmezővásárhely Futball Club szakmai igazgatója.
A TAO-s források felhasználása nyilvános és átlátható, ugyanis a pályázati rendszer egyik alapvető feltétele, hogy a sportszervezeteknek saját internetes oldalunkon a kérdéskörben érintett dokumentumokat nyilvánossá kell tenniük. Emellett a rendszer komoly, és mindenre kiterjedő elszámolást is igényel a klubok részéről, amelyet az egyes sportágak szövetségei szigorúan betartatnak.
„Az a fajta negatív felhang, ami akár országosan, akár városunkban egy picit elharapódzott, számomra picit érthetetlen. Nyilván a Magyar Kézilabda Szövetség rendelkezik azzal a humánerőforással és az ellenőrzéshez szükséges eszközökkel, amik kizárják annak lehetőségét, hogy a klubok ezt a pénzt ne arra használják fel, amire az címkézve érkezik a támogatóktól. Mondok egy példát, mert most éppen a 2017/18-as elszámolást készítjük: gyakorlatilag van olyan számla, van olyan költség bizonylat, ami mögé a teljesülést bizonyítandó 10-12-15 mellékletet kell csatolni” – mondta el a TAO-s költségek elszámolásával kapcsolatban Áncsán István, a Hódmezővásárhelyi Leány Kézilabda Club vezetője.
A pénzek nem megfelelő felhasználása ráadásul komoly szankciókat von maga után. Amennyiben az illetékes szervek hibát, hiányosságot vagy törvénytelenséget fedeznek fel bármely sportszervezetnél, a TAO-s pénzek felhasználását illetően, akkor minimum három, de akár öt évre is kizárják a rendszerből, ez pedig adott esetben az egyesület megszűnéséhez is vezethet.